img

Kas atsitinka kai translytė „moteris“ kaunasi mišrių kovos menų ringe?

Čia susiduriame su įdomia kolizija, apie kurią, manau, dar ne kartą girdėsime: kolizija tarp moterų teisių ir LGBT teisių.

.

Kas atsitinka, kai translytė „moteris“ kaunasi MKM ringe?

Eimy Biord (Aimee Bird)

Iš anglų kalbos vertė Ingrida Vobolevičienė

Štai jums įdomybė: translytė „moteris“ triuškina moteris mišrių kovos menų (MKM) turnyruose.  2013 m., po penktos iš eilės Felonos Foks (Fallon Fox) pergalės pirmame raunde (šį kartą nokautu 37-ąją mačo sekundę) paaiškėjo, kad sportininkas negimė moterimi, bet pasikeitė lytį 2006 metais.

2014 m. jis išgarsėjo po to, kai techniniu nokautu laimėjo mačą pirmame raunde sutrupindamas savo priešininkės akiduobę.  Priešininkė Tamika Brents (Tamikka Brents) duodama interviu po kovos sakė:

„Dar niekada gyvenime nesijaučiau taip bejėgiškai“.

„Esu kovojusi su daugybe moterų, bet dar niekada nebuvau patyrusi tokios jėgos kaip aną vakarą.  Negaliu pasakyti, ar tai dėl [jo] lyties – neesu medikė.  Galiu tik pasakyti, kad niekada gyvenime nesijaučiau taip bejėgiškai, nors ir esu netipiškai stipri moteris. […]“.

Po šio įvykio daug žinomų MKM veikėjų pareiškė paprastai turintys labai liberalią nuomonę socialiniais klausimais, bet nepritarią translyčių vyrų galimybei kautis su moterimis.  Garsus sporto komentatorius ir MKM sporto pranešėjas Džou Roganas (Joe Rogan) prieš metus radijo laidoje akcentavo, kad translytis sportininkas: „turi be abejonės vyrišką kaulų struktūrą: didesnes rankas ir didesnius pečių sąnarius.“  Portalas „LifeSiteNews“ citavo kariuomenės veteraną ir šios sporto šakos specialistą Jefą Neiderį (Jeff Nader), kuris sakė: „Felona Foks turi tą privalumą, kad didesnę gyvenimo dalį buvo vyru.  Jo kaulų tankis, raumenų masė, yra vyriški ir dėl to suteikia jam privalumą ringe.  Negali visa tai turėdamas pasidaryti vieną nedidelį pokytį – iš esmės kosmetinį pokytį – ir staiga teigti, kad esi moterimi.“

Taigi pasirodo, kad sporte negali apsimetinėti.  Lyties keitimo operacija iš vyro nepadaro moters.  Todėl ironiška, bet Felona Foks, atrodo, kenkia translyčių asmenų reikalui kovodamas moterų ringe.  Žinoma, Foks teigia, kad moterys, atsisakančios su juo kovoti, yra pilnos neapykantos ir išankstinio nusistatymo.  Vis dėlto keista, kad vyras, slapta išnaudojęs lyties keitimo operacijos suteiktą galimybę jėga triuškinti moteris ringe, staiga ima vaidinti auką.  Nejaugi?

Tamikai Brents tai neatrodo teisinga.  Ir čia mes susiduriame su įdomia kolizija, apie kurią, manau, dar ne kartą girdėsime: kolizija tarp moterų teisių ir LGBT teisių.

Kai kurie konservatyvūs krikščionys yra pareiškę, kad moterims apskritai ne vieta MKM ringe.  Aš taip nemanau.  Bet kovos turi būti sąžiningos.  Moterys bent jau turėtų būti užtikrintos, kad kaunasi su moterimis.  O tiesa vis tiek paaiškėja po gongo dūžio: nes negali apsimesti kuo neesi.

Taigi, kas svarbiau: ar moterų teisės, ar teisės vyro, kuris jaučiasi esąs moterimi?

© 2015 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.